3 x vähän erilainen Ardbeg

______________________________________________________________________________

pere (17.12.2007 23.10.43 last edit 19.12.2007 10.53.37)

Tänään eräässä punavuorelaisessa asunnossa oli laskujeni mukaan 14 Ardbeg single caskin keskittymä, jota vähän harventaaksemme narautimme korkit kolmesta itseasiassa yllättävänkin erilaisesta pullosta.

lyhyet notesit maistelluista:

Ardbeg Single Cask 2739 53,7% bourbon hhd, 14.6.1974 / 14.10.2004, bottle 130/134
tuoksu: herkullisen hedelmäinen ja raikas, suolaa, hunajaista makeutta, savua, hieman kukkia
maku: voimakas, turvetta, savua, suolaa, pippuria, kahvia, tummaa suklaata
kolmikosta puhtaimman oloinen, tuoksu oli myös eniten mieleeni, yllättävän voimakas ikäisekseen

Ardbeg Single Cask 2396 53,5% sherry butt, 24.11.1976 / 26.3.2002, bottle 354/492
tuoksu: makea, mausteinen, hedelmäinen, rusinaa, savua
maku: kuivempi, puuta, mausteita, savua, turvetta, aavistus nokea
luultavasti oloroso-tynnyristä, mukava makea-savuinen yhdistelmä, kuivuu yllättävänkin paljon loppua kohden

Ardbeg Single Cask 4703 47,6% sherry hhd, 26.12.1975 / 26.3.2002, bottle 198/240
tuoksu: hedelmäinen, suolaa, jodia, hieman turvetta, heinää, raikas, sitrusta
maku: kuiva, savuinen, hieman nokea, suolaa, turvetta, tammea, kuivaa hedelmäisyyttä
kuivin ja merellisin kolmikosta, voisin veikata, että käytetty sherry-tynnyri on ollut finoa

Näiden jäkeen maisteltiin vielä vähän Moria suoraan optiikasta laskettuna, ANB:a sekä 17yo:a.

Kiitokset Jarkolle ja Alille, sekä tietenkin loppuillan Ahvenen tarjoiluista Pasille. Toasti oli varsin makoisaa, vaikka joku olikin vienyt siitä puolet ;)

EDIT: typo korjattu

______________________________________________________________________________

Jarkko72 (18.12.2007 11.00.48)

Jesjes, repelle kiitos nuotituksesta ja Alille Hagertin kyydittämisestä! 8-) Ja sen verran on oiottava ettei niitä begin singlecaskeja ollut eilen paikalla kuin 13, Provenance kun ei ole yhden tynskän tuote :P

Eilen avatuissa eniten ehkä yllätyin sherryjen välisestä erosta, ikäeroa ei ollut nimeksikään mutta maussa erilaisuutta syntyi melkoisesti. Kuten repe jo sanoi, oloroso vs. fino kenties.....jokatapauksessa todellakin yksilötuotteita. Bourboni oli linjakas ja ainakin heti alkuun ardbegmaisin. Mielenkiintoista tsekata miten avattunaolo juuri näihin pulloihin vaikuttaa.
Niin ja Pasin pitää kasvattaa Affenan leipävarastoja jotta isot miehet pysyvät eväässä ;)

______________________________________________________________________________

smoke on the water (19.12.2007 8.48.57 last edit 19.12.2007 8.49.38)

Näyttävä ja tyylikäs on tuo suora. Vaikka ei ehkä heti  uskoisi, niin näyttää vahvasti sille, että kaverit ovat olleet erityisen kilttejä tänä vuonna kun pukki on ollut noin antelias ;). Yhdelle on kyllä näköjään osunut tuo "Butt", mutta täytyyhän pukin pitää yllä tuota olutpuolelta tuttua "Santa's Butt"- huumoria ;D. Kyllä noilla varmasti joulutunnelmaan pääsee.
Loistavaa!

______________________________________________________________________________