George T Stagg

______________________________________________________________________________

Jarkko72 (19.12.2007 16.08.55)

Hoi te bourbonmiehet!

Onko näkemystä/kokemusta otsikon tuotteista? Jimin biblessähän niitä on kehuttu surutta muttei itselle ole osunut vastaan ennenkuin nyt, vuoden 2007 batchista (72,4%) eksyi pullo haltuuni. Yksinkertaisena Islaymiehenä on bourbonit jääneet hieman vähemmälle, tämän avulla voisi omaa tietämystä hieman lisätä...

______________________________________________________________________________

Marko76 (20.12.2007 8.29.07)

Valitettavasti kokemuksia ei vielä ole. Yrjö T. Hirvaksen pullote on kyllä seuraavalla hankintalistalla.

______________________________________________________________________________

smoke on the water (15.4.2008 13.51.42)

Kyseinen pullote tuli kiitos Jarkon eilen maistettua ja kyllä se vaan on niin, että ei Skottimallasmiehestä saa Bourbonmiestä tekemälläkään. Tuoksu vielä menetteli, mutta maku oli aitoa Bourbonia pahimmillaan. Vahvuutta toki riitti yli 70% edestä eli hieman liikaakin. Veden lisäys tosin teki maun vieläkin epämiellyttävämmäksi, (sellainen yltiömakea vaniljaesanssi tai jotain). No, ainakin Jarkon keittiön pesuallas tuli desinfioitua ;D

______________________________________________________________________________

sähkäri (10.10.2010 14.15.51)

Maistoin eilen kyseistä tuotetta ilmeisesti -09 pullotetun version (70.7%).
Todella hieno tuote mielestäni ja voimaa oli riittävästi. :)
Tämä ei ole varmasti kaikkien mieleen mutta minulle maistui. Melkein kuin perus bourbon x10 mutta ei onneksi liian makeana.

______________________________________________________________________________

JS (12.10.2010 20.52.56 last edit 12.10.2010 21.05.17)

Sähkärin kanssa koimme herkän hetken, kun lasiin kaatui George T. Stagg 2009 (70,7%). Kun saimme ensituntuman tähän premium-bourboniin, taisi molemman herran ajatus ehkä hivenen katketa. Oli nimittäin sen verran tajunnanräjäyttävä ylläri.

Voimakas tuoksu on erittäin moniulotteinen ja vivahteikas. Herkullisen mausteinen ja voimakas tammisuus on läsnä mutta arvokkaan hillitysti. Löytyy makeaa vaniljaisuutta, runsasta hunajaisuutta, toffeeta, tummaa suklaata ja huumaavaa paahteisuutta. Tuoksujen harmonia on erinomainen. Kaikkea on juuri sopivasti. Mikään elementti ei dominoi.

Suutuntuma on äärimmäisen konsentroitunut ja intensiivinen. Maku on supertäyteläinen ja runsas. Ei yhtään liian kuiva, ei yhtään liian makea. Juuri sopivan tasapainoinen. Suorastaan vetää kielen solmuun. Jälkimaku jää roikkumaan loputtomiin. Ei anna tippaakaan armoa. Vahvuudestaan huolimatta Staggiin ei tehnyt mieli lisätä tippaakaan vettä.

Bourboneita on tullut maisteltua aina tilaisuuden tullen. Todella hyviä on tullut vastaan, mm. Eagle Rare 17 YO ja Evan Williams 23 YO. Mutta Staggista tuli kertaheitolla uusi referenssi-bourbon. Kokonaisuus lähenteli täydellisyyttä.

"Ei ole vetinen viski", kuten sähkäri totesi.

______________________________________________________________________________

Ard-Begbie (6.5.2011 18.42.33)

70,7%(2009?) lasissa Sähkärin sämplestä(Kiitos,Kiitos!):

T:  Kynsilakanpoistoainetta, hyvin, hyvin tummaa ja paahtunutta tammea sekä vaniljaa, makeutta hurjasti jota voltit hyväilee miellyttäväksi. Isolla nuuhkaisulla mausteista omenaa ja joulua isolla kädellä. Vaikea kuvailla mutta äärimmäisen herkullinen ja iso tuoksukokemus!
M:  Voimakas arominen bourbon, ei suuria erikoisuuksia mutta varsin maukas. Voltit hieman pistelee mutta ei ne liiemmin häiritse. Tiukka ja makean herkullinen, paahteinen, toffeinen jne...Hyvää! Kannattaa ehdottomasti kokeilla jos bourbonit on sinun juttusi! Jälkimaussa "rukiin" kellarimakuja. Pitkää.....

______________________________________________________________________________

smn (27.5.2011 14.14.07)

Staggi tuli maistettua jonnin aikaa sitten yhdessä parin muun Buffalo Tracen Antiikkisen kanssa. Aivan mahtava juomahan tässä on kyseessä. Hyvissä tynnyreissä kypsynyttä ruisvivahteista bourbonia, intensiivisempää tavaraa saa hakea. Kestää ihan mukavasti vettä joskaan se ei ole välttämätöntä. Tippa kielelle riittää elämykseen.

Muut testatut oli Sazerac 18v ja William Larue Weller. Hienoja kumpainenkin. Sazerac on erikoisen hedelmäinen, WLW:n ja Staggin rinnalla tuoksusta tuli mieleen ensin calvados(?). Hieno ja helppojuontinen viski. WLW taas oli GTS:n sukulaistuote siinä mielessä, että maissipohjainen tynnyrivahvuinen oli kyseessä, tässä tapauksessa secondary vilja kuitenkin vehnää rukiin sijasta. Makuero oli selkeä.

Nämä veijarit olivat selviä huipputuotteita, jotka ensimaistolla kestävät vertailun oikeastaan mihin tahansa skottiin tai japanilaiseen. Oikeus mielipiteen muutokseen pidätetty, sampleissa kun on onneksi vielä reilusti jäljellä. Vaikea uskoa, että Buffalo Trace pyytää näistä ameriikan mantereella vain $60 per pullo.

______________________________________________________________________________

Whiskana (22.2.2014 20.44.33)

Muutama vuosi takaperin pääsin maistelemaan Herra Hirveä, eikä se suinkaan hirveää ollut yli 70-volttiseksi. Nyt osui kohdalle noin puolet nuorempi juniori (noin 8-vuotias), jossa alkoholiprosentti "vain" 67,2. Hinta on edelleen kova eli reilu 90 euroa mutta selkeästi nykyistä GTS:ia halvempi kuitenkin.

Heti avaamisen jälkeen Stagg Jr. on kovin helppoa juotavaa, ilman vettäkin. Näillä prosenteilla odottaisi tuoreeltaan ainakin olevan kovin pistävää nenään mutta nenäkarvat eivät palaneet ja makuaistikin on vielä tallella. :D

Paksu, makea ja hieman "epä-bourbonmainen" maku tekevät tästä todella onnistuneen juoman, jonka jälkimaku on kieltämättä hieman dr. peppermäinen. Veden lisäys yleensä pilaa bourbonit minulle mutta pari tippaa ei pahaa tehnyt vaan tuntui vain lisäävän makeutta.

Itse en ole varsinaisesti bourbonien ylin ystävä eli suurin osa on karmeaa scheissea - Staggit sekä esim. W.L. Wellerin tynnyrivahvuiset ovat kuitenkin mahtava poikkeus ja ehkäpä jopa hintansa väärtejä ostoksia.

Antaa tämän pullon nyt haukkoa happea muutaman kuukauden ja maistelen sitten uudelleen, onko suunta vieläkin parempaan. Tässä vaiheessa voin suositella syvästi nappaamaan edes maistiaisen juniorista, jos kalliimmat bourbonit ovat sinun juttusi.

______________________________________________________________________________