Gammelstilla - Ruotsi

______________________________________________________________________________

Toni V (9.10.2013 8.49.12)

Sukulaisen vanavedessä pääsin tutustumaan yhteen uuteen ruotsalaiseen viskitislaamoon nimeltä Gammelstilla. Kyseessä on juuri aloitteleva tislaamo, alkusijoittajille luovutettiin "första droppar" (tms) putelit jotka olivat valuneet pannusta 2012 keväällä. Erinäisiä koetislauksia on tehty ja varsinainen tislaustoiminta on tarkoitus aloitella vuodenvaihteessa. Tynnyreitäkin voi lihavamman lompakon omistavat ostella keväällä. Nyt syksyllä pannuihin oli tehty pieni muutos, niitä oli jatkettu hiukan. Oppaana ollut nainen ei osannut tarkasti kertoa teknisestä puolesta, mutta suurempaa "copper contactia" tuolla on selvästi haettu. Pannut on muuten takonut ruotsalainen kupariseppä, tässäkin pieni ero mm Teerenpeliin jonka pannut on tehty Skotlanninmaalla.

Kyseessä on hyvin pieni tislaamo - ensimmäinen pannu 500l ja toinen 300l. Kokoluokasta voi päätellä ettei tavoitteena ole maailmanvalloitus - toisin kuin esimerkiksi Mackmyra, jonka tuotanto on luokassa 1 ML josta kaikki on tarkoitus saada kaupaksi single maltina! Tämä nostaisi Mackmyran yhdeksi suurista single maltien markkinoilla...

No mutta takaisin asiaan - tämä pieni tislaamo toimii varsin mukavalla tavalla; mukana olevat ihmiset ovat sijoittaneet omia rahojaan ja viskiä tehdään muiden töiden ohessa harrastuksena. Ts kenellekään ei makseta toiminnasta palkkaa. Tälläisessä harrastuksessa sitä itsekin voisi olla mukana! Toki tulevaisuudessa, kun yrityksellä on tulojakin, tyyli voi muuttua.

Gammelstillan lähtökohtana on tehdä persoonallista ja voimakkaanmakuistakin viskiä. Toistaiseksi mallas tulee Viking maltilta ja on savutonta. Myöhemmin on tarkoitus tislata savuistakin mallasta, ja myös oma mallastus siintää tulevaisuuden toiveena. Tynnyrit tulevat joltain Ruotsalaiselta sepältä ja ainakin päällepäin näyttivät laadukkailta. Perinteisten sherry ja bourbon -tynnyreiden lisäksi saatavilla on Ruotsalaisesta tammesta tehtyjä tynnyreitä. Pieni kateuden paikka kotimaisille tislaajille.

Maistiaisena pääsin kokeilemaan 5 l tynnyrissä vuoden majaillutta tislettä. Maistamishetkellä oli jo tislaajaporukka poistunut paikalta ja tarkkaa tietoa tynnyristä ei ollut. Ilmeisesti kyse oli ruotsalaisesta tammesta tehdystä tynnyristä ja omana veikkauksena jotain siinä oli jo aiemminkin ollut sisällä - muutoin olisi luullut vaniljan jyräävän vahvemmin.

Maistelussa löytyi pikaisesti vaniljaa, tukevaa puuta, kukkia ja joulupiparia, maltaisuutta (jonka olisi luullut olevan voimakkaammin tässä nuoressa tisleessä mukana).

Tisle oli kuitenkin yllättävän valmiin oloinen. Vaikutuksena oli että itse tisle on aika kevyttä ja maku on irronnut tynnyristä. Pannuja on vielä pidennetty nykyisellään joten oletuksena on aika kevyt tisle. Se tuntuu hiukan erikoiselta tavoitteisiin verrattuna. No, onhan tuota voitu tislata erilaisella cutilla tai muuten tavoitteena tehdä kevyttä tislettä joka kypsyisi nopeasti.

Hieno keikka ja toivottavasti sitä pääsee maistelemaan tislaamon muitakin tuotoksia.

http://www.gammelstilla.se

______________________________________________________________________________