Viiden rommin maistelunootit

______________________________________________________________________________

JaRiMi (6.4.2007 20.21.45 last edit 6.4.2007 21.44.08)

Laitoin maistellen kolme hienoa rommia, Ron Zacapa Centenario 23v., English Harbour Extra Old ja Mount Gay Extra Old - ja niistä maistelunootit..

Ron Zacapa Centenario 23v. Guatemala

Tuoksu: Sokerisen makea, paahteinen - sokerikulööriä, miellyttävä, hennosti lakritsinen, suklaata, colaa.

Maku: Makea maku täyttää suun, suutuntuma silti kuivahko - tuote ei ole kovin öljyinen tai raskas, vaan miellyttävä, lämmittävä. Maussa tuotaa paahteista sokeria, hieman lakritsia, makeaa yskänlääkettä ja tummaa suklaata. Todella pehmeä.

Jälkimaku: Nopeasti kuivuva, miellyttävä, ei kovin pitkä. Ei jälkeäkään puusta tms. tuotteen oletetusta iäkkyydestä huolimatta? Aivan lopussa maussa häilähtää tuota rommin "perusmakua", melassista, makeaa (muutaman minuutin jälkeen).

Kommentit: Tummanpuhuva maku joka tulee esille erittäin pehmeästi. Hieno tuote, joka on hinta-laatusuhteeltaan tällä hetkellä lähes lyömätön Alkon valikoimissa. Tuota Age statementtia on pakko ihmetellä: Vaikka valmistajan rommit kypsyvät korkealla vuorilla varastoissaan, on 23 vuotta hyvin, hyvin pitkä ikä rommille - ja tästä ei kyllä puuta löydy, vaikka toisin voisi kuvitella. Maun perusteella olettaisin tuotteen olevan 5 - 7 vuotta vanhaa korkeintaan. Joko ikä ei ole luvattu, tai sitten valmistaja käyttää hyvin voimakasta suodatusta jolla mausta saadaan kaikki puu ja kitkeryys pois.

English Harbour Extra Old

Tuoksu: Huomattavasti edellistä voimakkaampi, hieman pistävä, ehkä jopa kemikaalinen, toisaalta hienostuneen kuiva, puinen - sokeria ja iäkkään rommin tuoksua tynnyrillä höystettynä, hieman vaniljaa.

Maku: Kuiva puu tulee edelleen läpi maussa melko voimakkaana, mutta minua miellyttävällä tavalla. Hienostunut mutta erittäin kuiva, voimakasarominen, lämmittävä. Maussa myös kuivattua luumua ja hedelmäisyyttä mutta hyvin kuiva ja paahteinen on tämä.

Jälkimaku:  Hyvin pitkä. Puuta, lämmintä ja hedelmäistä rommin makua.

Kommentit: English Harbour edustaa Antiguan saaren rommitekoperinteitä menestyksellisesti ja hyvin tyypillisen Brittiläisen Länsi-Intian tyyliin. Tietty kuiva hienostuneisuus ilman Hispaanisille rommeille tyypillistä sokerisuutta on minun makuuni, myönnän. Toisaalta tämä rommi on hiukan persoonaton, jonkun suussa saattaa jopa maistua hieman kitkerältä - ja se muistuttaa myös paljon esim. Barbadoksen rommeja.

Mount Gay Extra Old, Barbados

Tuoksu: Tuoksu muistuttaa edellistä peruselementeiltään, ollen silti pehmeämpi ja vähemmän pistävä (kemikaalisuus puuttuu).  Kuiva, miellyttävä, "romminen", vaniljaa.

Maku: Selvästi makurikkaampi ja hedelmäisempi kuin edellinen, ollen silti hyvin kuiva. Vähemmän puuta, enemmän hunajaisuutta ja hedelmäkakun vivahteita, vaniljaa, mukana myös sokerikulööriä hieman.

Jälkimaku: Puuta alkaa tulla mukaan hetken kuluttua, ja maku on pitkä ja voimakas. Paahteista sokerisuutta.

Kommentit: Barbadoksen rommi ei petä odotuksia, maku on erittäin pehmeä ja miellyttävä, pitäen mukanaan myös iän tuomaa puuta joka antaa oman hienostuneen vivahteen minusta rommiin. Tämä on melko kevyt kullanvärinen rommi jota voi suositella ostoksena Duty free kaupoista, hinta-laatusuhde on siellä yleensä erinomainen. Tätä toivoisin Alkonkin valikoimiin pian.

JÄLKIPUHEET: Kaikki maistetut rommit ovat hyviä ja suositeltavia. Näistä vanhimmalta maistuu English Harbour, jonka puisuus varmasti jakaa mielipiteitä, samoin kuin Zacapan sokerisuus, lääkemäinen makeus ja lakritsin / Colan sävyt.

Jokainen näistä puolustaa paikkaansa rommivalikoimassani ollen erilainen - jos joku putoaisi, se olisi ehkä English Harbour, koska se ei eroa suunnattomasti Barbadoksen rommista, ja sen hinta-laatusuhde on heikompi kuin Mt. Gayn Extra Oldin.

______________________________________________________________________________

JaRiMi (6.4.2007 21.07.02 last edit 7.4.2007 18.06.05)

Ja pari lisää, Havana Club Barrel Proof, plus Brugal Extra Viejo:

Brugal Extra Viejo, Republica Dominicana

Tuoksu: Esanssinen, sokerikulööriä pistävästi, petroolisen kemikaalinen, vaniljaa, koneöljyä.

Maku: Hiukan raaka, mutta silti miellyttävä ja kuiva. Palanutta sokeria, öljyä. Rommia sellaisena kuin suurin osa sen tuntee - tätä ei voi pitää erityisen hienostuneena tai konjakkisen pehmeänä. Maku on voimakas.

Jälkimaku: Pitkä ja voimakas, elää suussa samanlaisena kuin mitä suutuntuma oli, voimakkaana ja kuivana.

Kommentit: Alkon tilausvalikoiman tuote joka on minusta hinta-laatusuhteeltaan hyvä. Jos tätä on baarissa jossa aiemmin ei ole ollut yhtään hyvää rommia, olisin itse melko tyytyväinen, sillä tuote ei ole huono, vaikkei se pärjääkään ns. Super-Premium rommeille. Aivan loistava varmasti esim. maukkaamman mojiton tekemiseen myös, tai Daiquirin.

Havana Club Barrel Proof, Cuba

Tuoksu: Syvän intensiivinen, pehmeä tuoksu. Voimakkaammasta alkoholiprosentista johtuen tukkii nenän nopeasti. "Hispaaninen" rommituoksu jossa on paahteisuutta, sokerikulööriä miellyttävästi, mutta aika kuiva on tämä. Yllättäen myös hieman kemikaalinen sivutuoksuvivahde joka poikkeaa esim. Havana Clubin 7v pullotteesta selvästi. Hiukan puuta.

Maku: Voimakas, mutta myös pehmeä ja miellyttävä. Mausta erottaa puuta ja se on yllättävän kuiva Havana Clubiksi - aivan erilainen kuin tuo jo aiemmin mainittu 7v. En helpolla tunnistaisi Kuubalaiseksi rommiksi. Tuo tietty kuivuus ja kemikaalinen maku löytyy myös suussa, ja aavistus savua? Hedelmäisyyttäkin on.

Jälkimaku: Pitkä ja voimakas. Sokeria, puuta, yllättävän kuiva edelleen. Himpun verran savuakin löytyy.

Kommentit: Tässä on selvästi haettu maussa erilaista linjaa kuin Havana Clubin seiskassa. En ihmettelisi jos siitä pitävät eivät ihastuisi tähän versioon. Mitä mieltä itse? Hmm, on tämä hyvä, siitä ei pääse mihinkään, mutta hinta-laatusuhde ei ehkä paras mahdollinen, sillä ainakin lentokentillä tämä on ollut aika kallis. Todella kuiva "Hispaanisen-tyylin" rommiksi.

JÄLKIPUHEET: Hyvin erilaisia olivat nämä kaksi, ainoa yhteinen tekijä ehkä tuo voimakas maku. Kumpikaan ei säväytä erityisen hienostuneena, silti aidosta rommin mausta pitäville nämä maistuvat kyllä varmasti. Eivät kuulu minun aivan lempirommeihini, mutta kyllä varsinkin Havana Clubin tuote on hyvä, ja Brugalin hinta-laatusuhde on varsin hyvä.

______________________________________________________________________________

spam (8.4.2007 14.44.07)

Voisiko Ron Zacapa Centenarion puuton maku johtua juurikin tuosta 2300metrin korkeudesta?

Oletko muuten koskaan vieraillut the Ministry of Rum foorumissa? Siellä on tämä rommiguru Edward Hamilton joka tietää paljon juuri Zacapasta. Vai tietääkö sitten liiankin paljon?
Mene ja tiedä.

______________________________________________________________________________

JaRiMi (8.4.2007 16.07.18)

Olin vuosia Ministry of Rum jäsen ja olin siellä aktiivinen aikanaan useamman vuoden ajan joskus 1998 - 2002. Edward Hamilton on tosiaan aika tietäväinen rommeista yleensäkin, kunnia äijälle.

Täytyy sanoa että en tiedä tarpeeksi Zacapan tapauksesta voidakseni sanoa mikä on totta ja mikä ei. En tiedä myöskään väittävätkö että pullon NUORIN tisle on 23v., vai kuinka asia on ilmaistu. Jos sanovat että nuorin tisle on 23v., ihmettelen kyllä - ja olisi todella hienoa tietää asiasta lisää: Minkälaisia lämpötiloja varastoissa on, minkälaisia tynnyreitä käyttävät (oletan että ex-bourbon cask on normi) jne.

Tässäkin on pakko sanoa että pääasia on toki se että tuote on todella hyvän makuinen, ja se on kyllä totta. Muu on vain harrastajan ihmettelyä ja tiedonjanoa.

______________________________________________________________________________

RommiNet (11.4.2007 7.23.12)

Ron Zacapa tislataan Zacapan maakunnassa ja ilmeisesti ihan siinä Zacapan kaupungissa, itäisessä Guatemalassa. Tekopaikalla korkeutta merenpinnasta on normaalit noin 200 metriä, mutta merelle on matkaa varmaan normaalia enemmän, reilut sata kilometriä. Varmaankin raaka-aineena käytetty "kaisla" kasvatetaan kuitenkin siinä kaupungin vieressä.

Muistan jostain lukeneeni, että tislauksen jälkeen Zacapa siirretään korkealle kylän pohjoispuolella sijaitsevaan vuoristoon ikääntymään. Sen korkeimmat huiput ovat 2300 metrissä, kuten yllä viitattiin, mutta isot tiet pääsevät vain noin 1600 metriin. Tarkkaa paikkaa en tiedä.

Se mikä on selvää, niin ikääntymispaikalla on rommin ja varmaan muidenkin tammitynnyrijuomien kannalta melko oleellinen merkitys siihen, miten juoma ottaa vastaan makunsa tynnyristä. Sanovat, että viisi vuotta ikääntymistä jossain toisessa ympäristössä vastaa kymmentä jossain toisessa. Ilmasto, lähinnä kai lämpötilat ja tyypillinen ilmankosteus, vaikuttaa myös siihen, kuinka juomaa haihtuu tynnyrin läpi.

Oma tietotaito ei riitä kyllä alkuunkaan vertaamaan eri ikääntymispaikkoja keskenään, ainoastaan sen verran, että Karibialla ikäännytetyt ovat olleet pääsääntöisesti parempia kuin Euroopassa ikäännetyt.

Kuitenkin 25 vuodessa puun makua tarttuu väkisin tuotteeseen, jos ja kun sitä säilytetään puisessa astiassa. Veikkaus on, että Zacapaan (tarkoituksellisesti) tehty makeus ja ylipäätään eri makujen verkko yksinkertaisesti peittää hyvin hennon puun maun, eli käytetyt tynnyrit ovat sisältä sileäpintaiseksi kuluneet jo lähtötilanteessa. Lisäksi voi olla sekin, että zacapatynnyreihin silputaan mukaan tammilastua oleellisesti vähemmän tai ehkä ei ollenkaan, verrattuna moneen enemmän tynnyriltä maistuvaan rommiin.

--ako

______________________________________________________________________________