______________________________________________________________________________
JaRiMi (16.2.2007 11.41.04 last edit 16.2.2007 11.41.47)
Helsingin Sanomat viisaudessaan jyrisee pääkirjoituksessaan vaatien Alkoholiveron nostoja pikaisesti, ja asteittain kiristyen yhä ylemmäksi.
Miten lyhyt onkaan tyhmän kanan muisti. Ei tuo aiemminkaan vienyt pois alkoholismia, ja viinan salateko, salakuljetus, ja muu asiaan liittyvä rikollisuus rehotti.Ihme kun eivät vaadi kieltolakia äkkiä Suomeen. Tälllainen asioiden yksinkertaistaminen on varmaankin varsinkin Venäjän mafian mieleen.
Tuskin meitä ketään heilauttaa jos halpa viina nousee hinnaltaan, mutta kun Suomessa asiaa tulkitaan aina niin kovin yksinkertaistaen. Jos halvimpien viinojen hintoja halutaan verolla nostaa, se tarkoittaa automaattisesti myös että laatujuomien jo korkeat hinnat nousevat, oluen hinta nousee jne.
Katainenkin kokoomuksesta sentään heräsi ja huomautti ettei veronnosto muuta mitään, ohjaa vain rahat rikollisuuteen ja tuontiin ulkomailta. Noh, tuohon jälkimmäiseenhän suomessa yritetäänkin nyt tarttua oikein olan takaa, laittamalla isot rahat valvontaan ja estämiseen; nekin rahat voisi toki myös laittaa hoitoon ja muihin järkevämpiin asioihin.
Näen henkilökohtaisesti suurena uhkana Suomen valtion yhä kasvavan intressin rikkoa EU:n perusperiaatteita ja rajoittaa sekä rikkoa tarmokkaasti ja räikeästi kansalaisoikeuksiamme EU-kansalaisina. Selkeästi alkoholin paikallisen veronnoston tehoa pyritään lähitulevaisuudessa pönkittämään voimakkailla (yksityisen) tuonnin estotoimilla. Näin ollen nekin kansalaiset jotka pystyvät omatoimisesti kuljettamaan alkoholijuomia mukanaan suomeen olisivat pakoitettuja ostamaan tuotteensa siitä hyvin rajatusta valikoimasta jonka meidän valtiollinen monopolimme meille anteliaisuudessaan sallii.
Kas kun kukaan ei ole vielä ehdottanut Suomen eroamista EU:sta alkoholin hintojen takia?!
______________________________________________________________________________
Mighty (16.2.2007 15.18.46)
Kun väkevien viinojen valmisteveroa laskettiin, vaikutus oli 40%:ssa juomassa noin 8 euron luokkaa. Tällöin perjantaipullon (kossu) hinta puolittui, mutta arvojuomien esim. Port Ellen - jos sitä olisi alkossa ollut saatavissa - hinta olis pudonnut vain viitisen prosenttia.
Jos ja kun väkevien valmistevero nousee, pitänee keskittyä hammasta purren kalliimpien tuotteiden hankintaan, koska niissä veronkorotus on suhteellisesti pienempi.
Toivottavasti vähittäismyyntimonopoli, vastavetona kasvaneelle alkoholin nettikaupalle, uudistaa hankintaprosessiaan helpottaen saatavuutta sekä kasvattamalla tuotevalikoimansa laadukkuutta.
______________________________________________________________________________
Ize (19.2.2007 6.31.35)
Alla STTV:n uutinen joka tullaan lahjakkaasti unohtamaan! :o
Tätä uutista on hyvin pienellä präntillä lehdistössä esitetty siis aivan toisin kuin miten kulutuksen kasvu on uutisoitu, eikä esim. tv -kanavilla tätä tietoa ole käsittääkseni julkaistu:
http://www.sttv.fi/ylo/Tiedote32007Alkoholin%20kulutus.pdf
Eli summa summarun, alkoholin kokonaiskulutus laski vuonna 2006!
______________________________________________________________________________