Alkoholivero nousee lokakuussa jälleen

______________________________________________________________________________

jameli (14.5.2009 21.43.52)

Jälleen nostavat alkoholiveroa, kustannusvaikutus väkeviin arveltiin Aamulehdessä olevan 7% luokkaa... Pitänee aloittaa viinaralli virosta tms, kun ei ole nää mitään järkeä tämän maan politiikassa.

Koittavat rajoittaa alkoholin käyttöä, mutta hieman väärin päin mielestäni edelleen menee tämä pelleily, keskioluen hinta kun ei nouse taasen kuin puolet eli 3,5%.

Kohta on tilanne se, että esim. Lagavulinin hinta on pian tuplaantunut siitä kun tämän jalon viskiharrastuksen aloitin 2003, enää ei olla kaukana.

______________________________________________________________________________

Ize (15.5.2009 5.36.20 last edit 15.5.2009 5.39.12)

Alkoholiveroahan kannetaan etanolisenttilitrojen pohjalta, joten niinkin suuren veron nousun kuin 7% vaikutus viskeissä on minimaalinen, ei edes euroa jos nyt oikein laskin. Syy, että Lagavulinin hinta on noussut 60-70%, on aivan muualla kuin verossa.

Jos kyse oli tosiaankin, että jonkin väkevän tuotteen loppuhinta todellakin nousisi 7% (joku halpa perusviina), se tarkoittaisi että vero nousisi aavistuksen enemmän kuin 10%. Senkin loppuvaikutus viskeissä jää jonnekin yhden euron tuntumaan.

______________________________________________________________________________

jameli (15.5.2009 7.25.28)

Niih, halpaahan se on kun rahalla saa, mutta kyllä joku kohtuus pitäisi olla. Ei kai alkoholismia maailmasta voi poistaa veroa nostamalla, vaikkakin tärkeitä toki näin taantumassa ovat kaikki veroin kerätyksi saadut sentit.

Asiassa nyt vaan suunnattomasti korpeaa se vääryys, että meitä juomamme Alkosta ostamaan pyrkiviä ja niistä sosiaalisesti ja kohtuudella nauttivia ja keräilijöitä kyykytetään jatkuvasti hintaa kohottamalla, kun puliukot ja pikkulapset samaan aikaan nautintoaineensa saavat huoltoasemilta pilkkahintaan. Ei voi alkoholismia torjua, jos Lagavulin pulon hinnalla saa 4 koppaa keskiolutta.

Tosin näin olutfestivaalien aikaan tuo 4 koppaa on vain tervelleistä ;)

Toki minä kokoelmani kanssa kerrostalossa aiheutan paitsi paloriskin (palavia nesteitä ei saisi varastoida näin paljon asunnossa), niin holtiton alkoholinkäyttöni on varmasti uhka yhteiskunnalle.

______________________________________________________________________________

MrBeam (15.5.2009 7.49.12)

Onko se viskikulttuuria, nautiskelua, keräilyä vai kaikkia noita, kun pitää Tallinnasta hakea useampi Lagavulin 16 halvan hinnan houkuttelemana? Minusta sellainen saattaisi kuulostaa wannabe-fanittamiseltakin ehkä. Niin no, se laga on varmaan vaan niin hyvää, ettei vähiä rahoja kannata käyttää kokemuspiirin laajentamiseen ostamalla muita viskejä. Ja ihan oikeasti, jos tosissaan viskejä "harrastaa", ei kait se voi olla muutamasta pennistä kiinni? Viittaan joskus aiemmin esittämääni moottoripyörä-/mönkijävertaukseen.

Eläkä jameli suutu, ei tämä ollut sinulle kuittailtu, vaan ihan yleinen kommentti taustallaan ihmettely kaikesta mitä olen tältä foorumilta lukenut. ;)

______________________________________________________________________________

Ize (15.5.2009 9.53.14)

Mutta edelleen Jameli, minusta tuntuu että väärää puuta haukut kun haukut veroja, verojen nousulla ei viskien suurta hintanousua Suomessa pysty selittämään.

Lagavulinin verot ovat 8,50€, jos nyt oikein laskin. Ja 7%:n veron nousulla verot Lagalle nousee karvan päälle 9 euroon.

______________________________________________________________________________

jameli (15.5.2009 17.51.41)

No enhän minä, mutta korpesi juttua aiheesta lukiessani taas niin suunnattomasti. Verojen maksaminen on yhteiskunnan perusta.

Taitaa raaka totuus olla viskin hinnan jatkuvaan nousuun maailman talous, maahantuojien ahneus. Kysynnän vähentyessä tapahtuu tuottojen lasku, joka täytyy liiketoiminnassa kaikin keinoin koittaa torjua tai menee työpaikka alta. Vielä kun tuo punnan kurssikin laski (2003-2007 punnan kurssi (EUR/GBP) pyöri 0,7 tienoilla, 2009 alussa oltiin jopa tasolla 0,95, nyt 0,89), oli varmasti laskelmien tekeminen vaikeaa, voittojen maksimoiminen ei.

Mitä tulee viskimatkailuun Tallinnan suuntaan, voisi avartaa lompakon lisäksi maailmaa... Tuskin sieltä tulisi juuri Lagavulinia yhtä pulloa enempää raahattua, juuri nyt hankintajonossa on monta muutakin, vielä testaamattomia suuruuksia.

MrBeam: en ottanut kuittina, en tunnistanut tuosta itseäni. Vähiä rahoja työnantaja laittaa kuukausittain kasan päälle tilille lisää, eikä kiellä viskin ostamista sopivissa tilanteissa ;)

Myöskään kokoelmaan ei kuulu kuin korkeintaan kolme laatua, jotka ovat edustettuna kahden pullon voimin (tässä tapauksessa niistäkin toinen on toki avattu, mutta rajoitetun saatavuuden vuoksi tuli varauduttua).

Aikanaan viattomasti alkanut viskin juontiharrastus lähti jossain vaiheessa pahasti lapasesta, ensin tuli tuo kokemuspiirin laajentaminen Alkosta käsin, jota seurasi opiskelijatovereiden työelämään siirtymisen myötä tuliaiset eri lentokentiltä, sitten alkoi omakin reissaaminen. Työkiireet puolestaan ovat johtaneen kulutuksen vähentymiseen, joten lopulta en enää ole viskin juontia harrastava vaan pullojen määrästä pääteltynä niiden keräilijä.

______________________________________________________________________________

MashTun (28.5.2015 6.47.52)

Kaivetaas vanha topic esiin ... Ei tiedä, jos vaikka olisi ajankohtainen, sillä näin on kirjoitettu uuden hallitusohjelman liiteosassa:

"Tarkistetaan alkoholiveroa, mikäli Viron korotukset antavat siihen mahdollisuuden."


______________________________________________________________________________

nipa (28.5.2015 13.10.01)

Nostaa voi rajattomasti, laskea ainoastaan 100%. Nosto lienee siis looginen ratkaisu ja Viron varustamot ja viinakaupat kiittävät.

______________________________________________________________________________

Gooner (28.5.2015 19.21.10)

Nostakoot vain ihan vapaasti. En ole ostanut Alkosta kankeaa alkoholia yli kymmeneen vuoteen.

______________________________________________________________________________