______________________________________________________________________________
aapeli (4.8.2012 18.02.06 last edit 4.8.2012 18.04.46)
Tämän kertaiseen perjantai-illan tastingiin saatiin mukaan muutama viskifriikki, ja laseihin valikoitui viskejä seuraavanlaisen teemaan innoittamana.
Ajatuksena oli ottaa tislaamolta perusviski, ja sen viereen jotain ei-niin-perusviskiä samalta tislaamolta. Pöytä katettiin seuraavasti:
Springbank 10 yo,46%, OB. Beige label.
Springbank 21 yo 46%, OB, 2011 edition.
Bowmore 12 yo 40%, OB
Bowmore 21 yo 51,5%, OB. Port Cask
Talisker 10 yo 45,8%, OB
Talisker 30 yo 53,1%, OB bottled 2009
Illan avanneesta Springbankin vanhasta kympistö itse sain vahvasti eksoottista hedelmää, kookosta. Sitrus myös vahvaa. Tässä oli myöskin sitä itseäni valtavasti viehättävää aiempien Springbankien tunkkaisuutta, joka nosti omalla kohdallani pisteitä huimasti. Vertailumielessä kierrätettiin nykykymppiä, jonka hedelmäisyys on suuresti erilaista, sekä muutenkin viski on turpeisempi. Vanhempi kymppi on mielestäni loistotuote, jopa parempi kuin nykyinen. Paljon on siis tässäkin muutamasssa vuodessa muutosta tapahtunut.
21 yo taas selkeästi sherryinen viski, mutta samankaltaisuuttakin havaittavissa tuon beige-kympin kanssa.
Bowmore 12 yo on vahvan sitruunainen, hitusen lakritsainen perustuote. Maukasta ja leppoisen savuista meininkiä.
21 yo 1988 port cask Bowmoren vahvan kasarivaikutteinen laventeli sekä vahva portviini luovat loistavan maukkaan yhdistelmän, joka omaan makuuni sopii mainiosti.
Taliskerin peruskymppi maistui pitkähkön tauon jälkeen erinomaisen hyvin. Hunajainen, vaniljainen sekä savuinen kombinaatio oli selkeämpi kuin muistinkaan. Kotona aiemmilla kerroilla maisteltuna kyseinen viski on ollut lähinnä savuinen, mutta kovin paljoa en ole muuten irti saanut. Mutta nyt siis huomattavasti parempaa.
30 yo Talisker sisälsi samoja hunajaisia ja vaniljaisia elementtejä, mutta vieläkin tasapainoisemmassa muodossa. Tyylikäs viski, joka itseasiassa ehkä olisi järkevämpää maistella ihan yksinään, kuin illan kuudentena viskinä. Hieno viski näinkin, vaikka oletan tässä olevan aineksia vieläkin enempään.
Varsinaisen kattauksen ulkopuolella, ikäänkuin jälkiruokana pöydässä pyörähteli halukkuuden mukaan ainakin Ben Nevisin 10 yo, Longrow Open day Shiraz, Auchentoshan 11 yo bordeaux cask. Sekä joku hankalan niminen Murray Macdavid:n pullottama Mission Gold-sarjan punaviini finistelty Bowmore, jonka speksit jäivät itseltäni tyystin tarkistamatta. Ja koska makunystyrät olivat jo sopivasti solmussa, en katso aiheelliseksi arvioida näistä viskeistä mitään sen tarkemmin. Hyviä olivat kuitenkin niistä ne, mitä itse maistoin.
Ja vaikka tällä kertaa porukka oli vähän normaalia pienempi, saatiin aikaan mukava, leppoisa ja viskien maustama ilta. Makuasioista oli taas mukava kiistellä. Kiitokset.
______________________________________________________________________________
turtsi (4.8.2012 19.31.44)
Mukava ilta tosiaan. Kiitosta porukalle, vaikkakin hieman vähäiselle semmoiselle. Illan viskien määrä ei sitten ollutkaan vähäinen ja mopon karkaamista tukemaan lisätään tuohon aapelin listaan vielä lentävissä laseissa olleet Talisker 57 North ja Bowmore 1987 Berry Bros & Rudd 58,7%. Lisätään myös speksit tuolle reilusti laventelimaiselle loppubowikalle, eli Bowmore 1989/2010 Bourbon/Paulliac Murray McDavid Gold 55.2%.
Hyvää keskustelua saatiin viskeistä ja joitakin faktoja piti tarkistella jo netin syövereistäkin. Viskit oli itselle jo pääosin entuudestaan maistettuja, joten en niitä sen kummemmin nuotitellut. Tuohon 30v taliskeriin voisin vähän tarttua, kun se oli ensi kertaa maistossa. Viski oli tosiaan ikääntynyt hienoksi ja silkkiseksi juomaksi. Hyppy 25 vuotisista on mielestäni iso. Turpeisuus ja mausteisuus oli hiipunut vain pieneksi vivahteksi, tammisen vaniljamaisuuden taas kasvatessa. Mukana oli myös mukavaa mantelia ja pehmyttä hedelmäisyyttä. Hieno viski joka ei vesilisiä tarvinnut.
______________________________________________________________________________
MrBeam (6.8.2012 16.07.21)
Yleishuomiona voi sanoa tislaamon perusviskin ja valitun iäkkäämmän selkeän samankaltaisuuden jokaisen kolmen parin kohdalla. Asiaa auttoi luonnollisesti keskimääräistä persoonallisempien tislaamojen valikoituminen otantaan. Maistelu painottui viskeistä nauttimiseen ja turisemiseen, nuotitusta ei ole viime aikoina muutenkaan liikaa jaksanut harrastaa.
Springbankit olivat minulle keskitason viskejä tunkkaisessa marjaisuudessaan (tyrni???) jos toisaalta en ole kovin monta Springbankiä maistanutkaan. Oli puhetta 18-vuotiaasta, josta aikanaan pidin enemmän. Massiivisen paljon enemmän tislaamoon perehtyneet aapeli ja turtsi taas eivät juuri sitä pullotetta niin korkealle arvosta. Mainio esimerkki erilaisista mauista ja peruste sille etten taida alkaa springereitä vieläkään "fanittamaan"..
Bowmoren port-versio oli kyllä yllättävänkin loistava pehmeän kukkainen viski. Laventeli oli täydellisesti sekoitettuna muihin elementteihin ja port oli hukassa. Minulle tuo maistui enemmän punaviinikypsytykseltä. Huippukohta toistui joka otolla, eli heti nielaisun perään kurkusta ylös kumpuava vadelmaisen kukkainen lyhyehkö suun täyttävä pöläys. 12 maistui myös ja erikoisena yksittäishavaintona siitä aavistuksenomainen kardemumma.
Taliskerin kymppiä vaivasi mielestäni muuan vuosi takaperin häiritsevä likaisuus. Taannoisesta Storm-pullotteesta pidin ja samoin tämänkertainen, ilmeisesti tänä vuonna pullotettu versio oli laadukasta ja puhdasta perushyvää. 2009 pullotettu 30-vuotias kärsi ankkuripaikasta 6 viskin suorassa, mutta on silti erinomainen ja hyvin samantyylinen kuin 2007 versio ilman että olisin niitä rinnan maistanut. Olen täsmälleen samaa mieltä turtsin kanssa vertailusta 25-vuotiaisiin, eli hyppy on iso. 30-vuotiaissa on kaikki paremmin ja lempeämmin kohdallaan loistavassa tasapainossa ja vähemmällä savulla. Vaikea arvioida mitä 5-10 vuotta lisää saisi aikaan. Myös olisi jännä tietää tarkoittaako "refill casks" eri täyttökertaa näissä eri ikäisissä enkä olisi valtavan yllättynyt, jos 25:t olisi pääosin vaikkapa 2nd filliä ja 30:t 3rd filliä.
______________________________________________________________________________