______________________________________________________________________________
Quercus (23.8.2006 18.24.40 last edit 23.8.2006 18.25.27)
Viimein pääsin itsekin pitkästä aikaa tutustumaan yhtä aikaa kolmeen vanhempaan Ardbegiin. Hieman erilaisella paletilla kuitenkin edettiin:
Ardbeg Very Old Guaranteed 30 Years. Hentoa, parfyymimaisen kukkaista, bowmoremaista savua. Täyteläinen maku, jossa yllätti intensiivinen, voimakas rusinainen makeus, joka kuorrutti koko suun. Tällä kertaa viski tuntui vahvemmalta kuin 40-prosenttiselta! Pehmeä jälkimaku, makeus säilyy.
Ardbeg 1977. Tuoksussa huumaava tasapaino; sekä pehmeää savua että turvetta, oliiviöljyä; ajan kanssa mandariinejä. Maussa kermaista vaniljan makeutta, jota on terästetty sitruunan ja appelsiinin kuorilla. Upean tasapainoisen savuinen jälkimaku, joka kuivuu kauniisti.
Ardbeg Lord of the Isles. Huomattavasti vähemmän savua, joka on parfyymimaista, harsomaista ja hunajaan kietoutunutta. Selvää fenolista kirpeyttä ja meren henkäyksiä. Ajan kanssa tai lämmittävällä löytyy todella kaunista hedelmän makeutta. Suussa silkkisen kermainen, hedelmärahkaa ja Bounty-suklaata. Täyteläinen ja pehmeä, herkkä savu yrittää tulla esiin. Todella pitkä ja kermainen, hitaasti, vaimeneva jälkimaku.
Upeita kaunottaria kaikki, joten suosikin valinta oli tälläkin kertaa mahdotonta. Eniten olen pitänyt aina 1977:stä, eikä sen moniulotteisen savuinen tuoksu pettänyt nytkään. 30-vuotiaan pisteet nousivat tässä maistelussa yllättäen selvästi! Miellyttävin juotava oli LotI, jonka meriulottuvuus oli tällä kertaa selvempi. Jännä yksityiskohta, että 25-vuotiaan tuoksu säilyi tyhjässä lasissa pisimpään ja miellyttävimpänä.
______________________________________________________________________________
Quercus (8.3.2007 21.08.51 last edit 8.3.2007 21.09.20)
Nautin iltapalaksi siivut kolmea vanhaa Ardbegiä ja kelpuutin seuraksi suvun mustan lampaankin:
Serendipity 12 yo (OB, 40 %)
Ardbeg 1975 (OB, b. 1999, 43 %)
Ardbeg 1977 (OB, 46 %)
Ardbeg Lord of the Isles (OB, b. 2004, 46 %)
Uskoani on koeteltu viime aikoina koskien parhaan Ardbegin titteliä, joten 1975-pullo piti varta vasten hankkia ja korkata ;). Etiketin mukaan viskin pullotusvuosi on 1999, boksissa mainitaan 1998.
Serendipitystä löytyy edelleen lukuisia yhtymäkohtia Ardbeg 1977:aan, ja vierekkäin maisteltuna näiden kahden samankaltaisuus on entistä hämmentävämpää. Tietysti toisen pliisuus korostuu nyt paremmin. Tuoksuissa samankaltaisuutta on eniten. Serendipityn maussa makeus on hennointa, hyvin päärynämäistä, ja Ardbegien rinnalla siitä tulee maanläheisempää. Kolmen isoveljen rinnalla on vielä helpompaa sanoa, että kyllä Serendipity on Ardbegiä.
Lord of the Islessä on edelleen hallitsevana upean täyteläinen silkkisyys. Makeus ja kuivuus vaihtelevat kauniista. Tuoksussa syvää merellisyyttä, jälkimaussa suklaisuutta.
1975:n väri on näistä kolmesta selvästi tummin, kauniin kultainen. Sekä 1975:n että 1977:n tuoksusta löytyy makeutta: ensimmäisessä selvemmin vaniljaa ja orvokkia sekä jälkimmäisessä päällimmäisenä appelsiini- ja mandariiniaromit. 1975:ssä savu ja turve ja koko tuoksu tuntuvat intensiivisemmiltä; 1977:n tasapaino on huumaava. 1975:ssä puu tuntuu kauniilla tavalla ja aromaattisena: vanhasta, pehmeästä tammesta löytyy hartsia, pihkamaisuutta, oliiviöljyisyyttä ja jopa katajanmarjaa. 1975:n maussa alussa katajanmarja-arominen, jopa fenolinen, kuiva piikki, joka antaa tilaa bourbonaromeille, vaniljan makeudella ja tietylle siiderimäisyydelle. Upean kuivaa, puhdasta savua (kuivia koivuhalkoja), tervaa, sitten jopa aavistus jodimaista Laphroaigin tislaamoluonnetta! 1975 on suolaisin, jopa hennosti pippurinen. Sen jälkimaku on huomattavasti pidempi ja intensiivisempi, ja tämä viski sietää parhaiten vettä. On vaikea uskoa, että etiketti väittää alkoholipitoisuudeksi 43 %. 1977 on minusta makeampi ja viskin rungossa on selvästi läsnä kermaisuus, ei kuitenkaan savun kustannuksella.
Tänään korkattu 1975 yllätti positiivisesti normivahvuudestaan huolimatta intensiivisyydellään. Kuitenkin joudun toteamaan, että 1977 on edelleen Ardbegin perussuoran suosikkini: tuoksu on huumaavin, löydän viskistä eniten vivahteita, se on moniulotteisin, makeus miellyttää minua ja tislaamon tavaramerkki tasapaino on siinä vahvimmin läsnä. Kokonaisuutena paras paketti siis. Mahtavia juomia kuitenkin kaikki vanhat Ardbegit!
______________________________________________________________________________
JaRiMi (8.3.2007 21.20.06 last edit 8.3.2007 21.20.36)
quote[Al Swearengen (link)]:
Vaikkakin nuo -75 ja -77 ovat miltei samanikäisiä herkkuja niin ne erovat toisistaan niin paljon etten osaa niistä parempaa sanoa, loistavia molemmat!! -77 alkaa vaan valitettavasti pikkuhiljaa loppua pullosta :-[
______________________________________________________________________________
JaRiMi (10.3.2007 15.04.47 last edit 10.3.2007 17.52.49)
quote[Al Swearengen (link)]:
JaRiMi kertoo olevansa onnellisessa tilanteessa Ardbegejen suhteen, niin, kuka tulee mistäkin onnelliseksi? Itse maksoin 1977 ja 17Y:stä yhteensä muistaakseni 150 euroa, tänään ne maksaisi noin 340 euroa eli halutessani niitä voisi vielä ostaa hyllyyn mutta itse ainakin sijoitan nuo 340 euroa joko yhteen tai kahteen muuhun Ardbegiin, sellaisiin joita en ole vielä maistanut ja tulen siitä onnelliseksi kun maistelen niitä enkä siitä mitä minulla on hyllyssä avaamattomana.
Eli mielestäni tämän harrastuksen kohokohta on maistelu, varsinkin uusien viskien suhteen, mikäs sen mukavampaa kuin avata uusi pullo ja kokea sen makujen tulva neitsytmatkalla suuhun. Myönnettäköön että itsellä oli alkuun sellainen ajatus kun aloin Ardbegejä hyllyyn keräillä ettei niitä voi avata kun sittenhän niiden tyhjennyttyä kaappiin tulee sen pullon kohdalle puutos, onneksi tulin järkiini ja aloin niitä availla ja nauttia, mitä sitten jos se loppuu, uusia tulee kuitenkin tilalle ja mielestäni onhan jotain esim 1977 Begiä mukava muistella vanhana että olipas se hyvää silloin joskus, kun se että yrittäisi jokaista herkkua varastoida pullo tolkulla odottamaan jotain erikoistilannetta varten että raaskisi edes yhden avata.
Mitä pidemmälle tämä menee niin sitä päivää ei tule koskaan ja niin ne herkut möllöttää pulloissa lopunikää ja perikunta "äpärineen" juo ne pepsillä ja jäillä pois. Jos Taivas on olemassa niin sieltä ei ole mukavaa katsastaa "helmiensä" katoavan parempiin suihin, niiden joiden avaamista olet odottanut/varjellut vuosikymmeniä.
Eli itsellä on kaikki pullot ostettu juotavaksi, toisten avauskynnys on suurempi kuin toisten mutta hei, jokainen määrittelee sen itse. Muutama ns rare/erikoisempi Begi on vielä hyllyssä odottamassa sitä päivää (Prove, -72 sc, pari Japsi pullotetta ym) joista haluan nauttia ystävieni parissa. Tekee sitten vaikka taidetta niistä tyhjistä pulloista ja näin ne jäävät muistoiksi kotiin, ajoista jolloin niitä nautittiin suun kautta, nyttemmin taiteen muodossa visuaalisena nautintona ;)
BTW tuossa taannoin puhuin erään ystäväni, nimettäköön hänet vaikka "Jimiksi", kun se on niin hiton kova nimi, jokainen voi kenties tuosta miettiä kenestä on kyse, kanssa ja tarkoitus olisi maistaa 1999 ja 2000 pullotetut 1975 mallin Ardbegit rinnakkain ja katsastaa onko niissä eroja.
______________________________________________________________________________
JaRiMi (11.3.2007 11.25.09)
Kuulostaa hyvältä. Kunhan saan varmistuksen että kolmas PC5 on hanskassa niin yksi lähtee maisteluun.
______________________________________________________________________________
Quercus (11.3.2007 17.29.13 last edit 11.3.2007 17.30.18)
quote[Al Swearengen (link)]:
Tuo 1975 voimakkuus äimistytti minuakin vain 43%, oletko maistanut tuota 1978 versiota? Itsellä olisi tarkoitus ottaa se vielä joku ilta tuohon "perussuoraan" mukaan ja vertailla niitä. Muistaisin lukeneeni että siinä olisi Taliskermaisia piirteitä mukana. Suosittelen joskus nappaamaan noiden vanhojen Begejen rinnalle perus Tenin mukaan, itselle se ainakin oli yllätys kuinka hyvin se pärjää. Tenistä tuli mieleen että kidutin itseäni olemalla erossa Tenistä muutaman kuukauden ja eräänä iltana sitten avasin pullon ja voi pojat olin taas rakastunut, tuoksu oli huumaava, maku kerrassaan miellyttävä ja kun lopun pieni kuivuus saadaan makeutettua ajan kanssa, niin kulutus on taas katossa, no nyt sitä ei mennyt kuin desin verran. Tenin jälkeen maistoin vielä Laddien 3D3:n ja Laphroaigin QC:n ja se vasta kuivalle maistui.
______________________________________________________________________________
JaRiMi (11.3.2007 20.45.19)
Olettekos muuten maistaneet Kildaltonia peat packista tai muuten? Ajattelin ottaa asiakseni maistaa yhden viskiharrastajatutun kanssa kyseistä juomaa tuommoisesta pikkuputelista lähiaikoina.
Hassua miten tuosta Kildaltonista jolla Ardbeg ei oikein tiennyt mitä ihmettä tehdä sen kanssa tulikin sitten keräilyharvinaisuus :) Maailman meno on kosmista...Itse en ostanut mokomaa putelia kun sain tarjouksen Ardbeg committeelta - muistin mitä mieltä tislaamon väki siitä oli ollut.
______________________________________________________________________________
smoke on the water (13.3.2007 17.28.02 last edit 13.3.2007 17.29.11)
quote[Al Swearengen (link)]:
ja kerran matkalla Nessin örkin kanssa painimaan mennessä, rohkaisu ryypyksi.
______________________________________________________________________________