______________________________________________________________________________
Ard-Begbie (27.6.2011 19.26.16 last edit 27.6.2011 19.29.43)
Laitetaan lasiin viisi Rosebankkia ja joukossa tuo suomi-rose, joka tuntui herättävän suuria tunteita ja hupsua keskustelua tuossa aiemmin. Eli nyt katsotaan leikkimielisesti missä mennään. Sen pitemmittä puheitta:
Rosebank Old malt cask (D&L) 1990/2008 18y.o c.4655 50%:
T: Tiukka sitruksinen, raikas ja kevyen maltainen alku. Mukava pieni hedelmäisyys tasoittaa kivasti, tammea. Ihan tasainen tuote. Karkkinen pieni makeus tulee lopuksi. Tammi hieman epätasapainossa.
M: Alkoholi potkii hieman ja kuiva tammisuus tuntuu jyräävän. Kaipaa makeutta hieman. Yrttejä.
Rosebank Murray McDavid 1989/2006 17y.o bourbon/marsanne/ roussanne/guigal hermitage blanc casks 55,3%:
T: Punaviini on selvästi mukana salmiakin ja lakritsin kanssa. Vähän jouluisen kanelinen, lihaisa, paksu ja virkeän tamminen. Rosemaisuus on hukassa, mutta hyvää jälleen...kiitos punkun?! Parsajuustokakkua.
M: Punaviini jyrää, vihreää eksoottista yrttiä, antiikkinen, yrttisyys on tosi isolla. Perus rose is not there. Ristiriitainen tuotos.
Rosebank Douglas of Drumlanrig 20y.o c.6326 55,6% Suomi-Rose:
T: Raikas, mutta selvästi miesmäisin ja antiikkisen paksua ja rehevää tammea. Highlandmainen meininki ja hyvin tasainen. Tummia kasveja antamassa "likaisuutta" ja perinteiset Rosen pehmeä mallas ja hedelmä ovat poissa. Mutta miellyttävä on tuoksu kuitenkin. Kuin rannikkolla kypsytetty.
M: Highlandia maussakin. Tietty likaisuus tuntuu maussa, tammi on muutamalla vuodella liioiteltua. Pieni persoonattomuus vaivaa.
Rosebank 25y.o 1981-2007 61,4%:
T: Pientä sherryä, voimmakkaan hento, ehkä jopa kaukaisen kaukaista savua. Kevyen jouluista omenaa. Ja kuivaa tammea. Vadelmaista vaahtokarkkia.
M: Tasaisin ja laadukkain maku. Alkoholi ei potki liikaa ja sherry on kivasti kohdillaan. No kyllä se alkoholi osaa potkiakin, mutta hyvin pian jälkimaku korjaa pituudella ja saumattomalla kihelmöinnillä.
Rosebank 1991 Cask strenght (G&M) b.2009 55,3%:
T: Makeaa, raikasta pientä hedelmäisyyttä joka toimii hienosti rapsakan toffeisuuden kanssa. Hyvin tasainen ja hieno tuoksu.
M: Makea nokkosmainen yrttisyys ja toffeinen hedelmä ja vanilja ovat voittamaton yhdistelmä. Hienon tasainen paketti. Illan voittaja.
Loput tulivat sekavassa paketissa toiseksi ilman sen suurempa järjestystä. Kukaan ei ollut millän tavalla häviäjä. Kuitenkin 25y.o 61,4:n ollessa toinen...;)
Kiitokset juomista Jarimille ja Peatille. Ja minulle.
______________________________________________________________________________
MrBeam (3.7.2011 21.56.56)
Flora&Fauna oli sullakin maistettuna? Miten arvioit nämä siihen nähden?
______________________________________________________________________________
Ard-Begbie (4.7.2011 8.37.45 last edit 4.7.2011 8.38.25)
quote[013E0E292D214C0 (link)]:
Flora&Fauna oli sullakin maistettuna? Miten arvioit nämä siihen nähden?
______________________________________________________________________________
Ard-Begbie (6.7.2011 20.23.55)
quote[497A6C254A6D6F6A616D080 (link)]:
Rosebank 1991 Cask strenght (G&M) b.2009 55,3%:
______________________________________________________________________________