______________________________________________________________________________
pere (8.4.2010 18.11.58)
Lainaan luvatta Mallaswhiskyseuran sivuilta tiedon JaRiMi:n kanssa järjestämästäni rommitastingista tännekin:
Tampereella maistellaan rommeja!
Mallaswhiskyseuran kevättoiminta jatkuu kerettiläisen ei-whiskymäisissä merkeissä - tällä kertaa Tampereen suunnalla. Mika Jansson aloittaa 24.04. Lauantaina Klo 15:00 kaksiosaisen esityksen Rommeista, vuorossa on osa I - Melassipohjaiset eli ns. "Industriel"-rommit.
Esityksessä käydään perusteellisesti ja ennakkoluulottomasti läpi niin Rommin salat kuin sen ominaispiirteetkin raaka-aineista aina kypsään juomaan Karibialaisen rennoissa tunnelmissa.
Seuraavat mainiot ja tyylisuuntiaan hyvin edustavat rommit ovat maistossa:
1. Havana Club 15 Y.O. Kuuba
2. Angostura 1824 12 Y.O.
3. Berry Bros & Rudd 27 Y.O. Jamaika
4. Riviere du Mât Brut de Chais, Isle Reunion
5. Enmore Demerara Cask Strength 11 Y.O, Guyana
Paikka: Riippuen osallistujien määrästä, ensisijaisesti O'Hara's Freehouse (mutta jos osallistujia on 12 tai alle niin Gastropub Tuulensuu).
Pvm: 24.04. Lauantai
Klo: 15:00
Ilmoittautumisia ottaa vastaan Olli Karhu joko sähköpostilla (olli (a) karhut.org) tai tekstiviestillä (050 4822 333).
Tervetuloa mukaan!!! Osa II myöhemmin ja silloin aiheena Ruokomehu- eli "Agricole"-rommit.
______________________________________________________________________________
JaRiMi (10.4.2010 23.35.46)
Toivottavasti pääkaupunkiseudultakin tulee tastingiin porukkaa, sillä esityksen lisäksi on mahdollisuus nauttia harvinaisemmista rommeista: Tuolla Tampereella löytyy pubista paremmat rommivalikoimat kuin yhdestäkään "stadin" pubista tai ravintolasta tällä hetkellä. Pelkästään jo maistelusetissä on mukavasti vähän erikoisempaa tavaraa mukana niille jotka ovat ehtineet perhehtyä perusrommeihin.
Tarkoitus on tosiaankin käydä läpi aika seikkaperäisesti tällä kertaa tämä Melassirommi ja sen eri tyylit, ja sitten myöhemmin veivata samalla tavoin agricolet eli sokeriruokomehurommit. Samaan syssyyn homma olisi ollut turhan raskasta kuunneltavaa puurtaa ja kuunnella, luulen.
______________________________________________________________________________
Whisky (10.4.2010 23.44.02 last edit 10.4.2010 23.44.34)
Hieno tilaisuus on varmasti luvassa rommista enemmän tietoa kaipaaville, joten mukaan vaan! Perekään ei maininnastaan huolimatta tätä millään tapaa luvatta lainannut! Kaikki kynnelle kykenevät ovat tilaisuuteen tervetulleita. Itse en näillä näkymin sattuneesta syystä paikalle pääse - ja se harmittaa.
______________________________________________________________________________
pere (23.4.2010 16.59.41)
Ihan vain muistutuksena vielä, että rommitasting on huomenna kello 15 ja paikkana on Tuulensuu. Pari paikkaa on vielä vapaana. Harmittavan vähän sieltä etelämpää tuntuu löytyvän rommeista kiinnostuneita... ei Tampereelle nyt niin pitkä matka ole.
______________________________________________________________________________
Mikko (25.4.2010 8.34.53)
Jarimille täytyy antaa erityisesti kiitoksia hyvästä juomien esittelystä. Selvisi itselleni rommeista monia asioita, joita en ole laiskuuttani jaksanut selvittää itselleni aiemmin.
Juomat olivat huikeat, kaikista pidin ja jokainen maistui erilaiselta. Vaikea pistää näitä mihinkään paremmuusjärjestykseen.
______________________________________________________________________________
JaRiMi (25.4.2010 11.50.44)
Kiitoksia vaan kaikille jotka olivat läsnä, oli mukavaa turista rakkaasta aiheesta ja nauttia hyvästä seurasta sekä loistavista rommeista!
______________________________________________________________________________
pere (25.4.2010 13.56.28)
Tälläisiä rommeja oli siis eilen maistossa:
______________________________________________________________________________
pere (26.4.2010 9.56.52 last edit 26.4.2010 12.23.30)
Seuraavat muistiinpanot tuli näistä tehtyä. Kokeneempien romminmaistelijoiden kannattaa suhtautua näihin jonkin asteisella varauksella.
Angostura 1824 12yo 40%
tuoksu: makean mausteinen, vaniljaa, hieman kenkälankkia, venerasvaa
maku: voimakas, mausteinen, hieman savua, nahkakenkiä, makeahko
jälkimaku: hieman kuivemman mausteinen
Tätä löytyy omastakin kaapista ja se on kuulunut suosikkirommeihini jo pidemmän aikaa. Tässä seurassa makeus alkoi hieman vaivata, mutta ihan mainio rommi joka tapauksessa.
Havana Club 15yo 40%
tuoksu: hedelmäinen, sitrusta, omenaa, kuivemman mausteinen, hieman puuta, fariinisokeria
maku: hedelmäisen mausteinen, omenaa, puuta
jälkimaku: kuivahko, puuta, mausteinen, hedelmäinen
Olipas omenainen rommi. Tätä olisi melkein voinut luulla Calvadokseksi sokkona. Monien mielestä tämä oli hyvin makea, makeampi kuin Angosturan 1824, mutta itse en kokenut tätä niin makeana. Illan parhaita.
Riviere du Mat Brut de Chais 46% distilled 2000, 6yo(?)
tuoksu: hedelmäinen, ei niin makea, mehiläisvahaa, hieman puuta, öljyinen, nahkaa, punaisia marjoja
maku: mausteinen, kirpeää ananasta, palo cortadoa, viinimäistä makeutta
jälkimaku: aika pitkä, ei niin viinimäinen
Tuoksua tuli ensin ihmeteltyä hetken aikaa vähän enemmänkin, kunnes luin pakkauksesta, että tämähän on uiskennullut punaviinitynnyrissä koko ikänsä. Yllättävä ja monien mielestä illan paras rommi. Tätä pidettiin myös viskimäisenä (MMcD:n tuotteita maisteltu hieman liikaa?-) ).
Finest Jamaican 27yo 46% (BB)
tuoksu: kuivan kirpeä, puuta, liköörikonvehtimaista makeutta, mausteita
maku: mausteinen, hyvä puun ja makeuden tasapaino
jälkimaku: makeampi, vaniljaa, puuta, mausteita
Oli yllättän vaisu. Johtuiko sitten seurasta vai pitkään auki olleesta pullosta, mutta edellisenä iltana omasta pullosta maisteltuna tämä maistui paljon voimakkaammalta ja intensiivisemmältä. En normaalisti pidä Jamaican rommityylistä, mutta tästä kyllä tykkään. Rommin alkuperää ja kypsytyspaikkaa pohdiskeltiin ja tultiin siihen tulokseen, että kai tämä on ollut pakko Skotlannissa kypsyttää, muuten 27yo olisi vielä aika paljon puisempaa rommia ja alkuperän selitys voisi olla, että tässä pullotteessa on mukana useampi kuin yksi Jamaican rommitislaamoista, sillä BB:lla on useita ihan tislaamon nimellä varustettuja Jamaican rommeja valikoimissaan.
Enmore 11yo 74,2% (CA) 1990 / march 2002, pot still demerara
tuoksu: omituista puuta, lyijykynää, mausteinen, hieman makeutta
maku: voimakas, mausteinen, makeutta, puuta, kirpeän hedelmäinen
jälkimaku: pitkä ja voimakas
Paranee huomattavasti vedellä. Raakana ei kovin fiksua maisteltavaa :) Aika hurja tapaus, prosenttiensa lisäksi myös ilmeisesti yli 100-vuotiaan, puusta tehdyn ja jo hieman lahoamaan/pilaantumaan päässeen tislauspannunsa ansiosta. Mitä lie sieltä onkaan tarttunut mukaan...
EDIT: korjattu typoja
______________________________________________________________________________
JaRiMi (26.4.2010 19.53.25)
Hyvät nootit, mukavaa luettavaa!
Juomat olivat kaikki minusta erittäin laadukkaita, ja olin iloinen senkin puolesta että ne tukivat tastingin ideaa eli eri tyylien esittelyä hyvin.
Riviere Du Mat'n Brut de Chais oli todellinen illan yllättäjä, on mahtavaa että tämän tasoisia erikoistuotteita löytyy rommeissa Suomen maalta. Tämä oli myöskin hyvä osoitus siitä että rommeja osataan tehdä myös Karibian ulkopuolellakin (toisin kuin esimerkiksi moni jenkkiharrastaja luulee).
Kuuban suuri rommi Havana Club yllätti myös ollen todellakin melko XO-Calvadosmainen!!
Enmoresta paljastui hauska yksityiskohta - vaikka tuotteen nimi oli siis Enmore, luki pullossa pienellä että se oli Versaillesin tislauslaitteilla tehtyä - ei siis Enmorea :-)
Osaa II odotellessa..
______________________________________________________________________________
pere (7.10.2010 2.30.51)
Osa 2, eli agricolet pidetään la 6.11, klo 16 Tuulensussa. Tarkempaa tietoa lähiaikoina, mutta kiinnostuneet voivat jo nyt merkitä ajankohdan kalenteriinsa.
______________________________________________________________________________
pere (25.10.2010 20.27.57)
Ne luvatut tarkemmat tiedot:
Tampereella maistellaan rommeja - Osa II!
Lauantaina 6.11. kello 16 maistellaan Tampereella Gastropub Tuulensuussa jälleen rommeja. Luvassa on Mika Janssonin keväällä aloittaman kaksiosaisen rommiesityksen toinen osa: Ruokomehu- eli "Agricole"-rommit.
Esityksessä käydään perusteellisesti ja ennakkoluulottomasti läpi niin Rommin salat kuin sen ominaispiirteetkin raaka-aineista aina kypsään juomaan Karibialaisen rennoissa tunnelmissa. Tässä esityksen toisessa osassa keskitytään erityisesti ruokomehu- eli "Agricole" -rommeihin.
Seuraavat mainiot ja mielenkiintoiset rommit ovat maistossa:
1. Cap Savanna Grande Arome 1999, Reunion
2. La Mauny X.O., Martinique
3. Rhum Clement Agricole 6 Y.O., Martinique
4. La Mauny V.S.O.P., Martinique
5. Riviere du Mât Opus 5, Reunion
Paikka: Gastropub Tuulensuu
Pvm: 6.11. Lauantai
Klo: 16:00
Ilmoittautumisia ottaa vastaan Olli Karhu joko sähköpostilla (olli (a) karhut.org) tai tekstiviestillä (050 4822 333).
Tervetuloa mukaan!!!
______________________________________________________________________________
JaRiMi (26.10.2010 18.10.23)
Setti näyttää minusta varsin hyvältä, ja tulee varmasti olemaan mielenkiintoista maistaa nyt tässä kakkososassa tällainen läpileikkaus Agricole-rommeista, kun nuo melassirommit käytiin jo läpi.
Tervetuloa osallistujille minunkin puolestani!
______________________________________________________________________________
malmqvis (5.11.2010 21.36.13)
Jaahas, millainen vaunullinen helsinkiläisiä on tällä kertaa matkalla pohjoiseen?
--markus
______________________________________________________________________________
JaRiMi (7.11.2010 10.11.11)
Agricole-rommit olivat tosiaan vuorossa eilen Tampereen Gastropub Tuulensuussa, ja olimmekin saaneet aikaan varsin mukavan setin erilaisia rommeja pubin laajasta valikoimasta.
Ensin käytiin hieman läpi tätä sokeriruokomehurommien historiaa ja valmistustapoja, ja sitten alettiin maistelemaan. Mukana oli kolme Karibialaista, Martiniquen saaren AOC Rhum Agricole Martinique-rommia, ja sitten kaksi erilaista Isle Reunionin saaren myös agricole-menetelmällä tehtyä rommia.
Erot melassirommeihin tulivat aika selviksi varmaankin kaikille, mutta sekin tuli todistettua että niin melassi- kuin sokeriruokomehurommeistakin löytyy hyvin laadukkaita, ja toisistaan poikkeavia rommeja joita voi hyvällä syyllä kutsua laatujuomiksi.
Oli mukavaa että pääkaupungista asti tilaisuuteen saapui pari kuulijaa, tosin ryhmään olisi vielä mahtunut muutamia henkilöitä lisää.
Tuulensuun pub on käymisen arvoinen paikka, niin rommiensa, viskiensä, oluidensa kuin myös ruokiensa takia. Toimiva konsepti, olisipa meillä täällä Helsingissäkin useampia ns. Gastropubeja joista saisi hyvää ruokaa juomien lisäksi.
Tarkempaa juttua tilaisuudesta ja maistelluista rommeista piakkoin Suomen Mallaswhiskyseuran http://www.mallaswhiskyseura.fi/ sivuilla.
______________________________________________________________________________
vesku (7.11.2010 17.01.05)
quote[52794A715571180 (link)]:
Tuulensuun pub on käymisen arvoinen paikka, niin rommiensa, viskiensä, oluidensa kuin myös ruokiensa takia. Toimiva konsepti, olisipa meillä täällä Helsingissäkin useampia ns. Gastropubeja joista saisi hyvää ruokaa juomien lisäksi.
______________________________________________________________________________
pere (18.11.2010 14.42.34)
Muistaessani laitan näistäkin nuotit, eli tastingin 2. osassahan oli maistossa seuraavat rommit:
Clement Agricole 6yo 44% L-048-06
tuoksu: kuivahko, keskipaksu, hieman puun kuivuutta, aavistus kenkälankkia, hieman mausteita, vahattua puuta
maku: kuivahko, aika paksu, mausteinen, makeutta, hieman puuta
jälkimaku: vahattua puuta, makeahkoa mausteisuutta
muuta: aika ei-agricolemainen, osoittautui lopulta suosikikseni illan rommeista, ollen selvästi parempi, kuin tastingin ulkopuolella maistettu Clement XO.
La Mauny VSOP 40% L260 07 13:54
tuoksu: hieman mausteisempi, aavistus viinimäisyyttä(?) ja sen tuomaa makeutta
maku: mausteinen, hieman maatunut, aavistus kumia, makeahko
jälkimaku: hieman puuta, makeaa mausteisuutta
muuta: tämä oli jo hieman enemmän oletetun kaltainen agricole, en tiedä, että mistä viinimäisyys tuli minulle viskin tuoksuu, koska ei näissä käsittääkseni viinitynnyreitä saa käyttää?/käytetä
La Mauny XO 40% L157 07 12:49
tuoksu: pehmeää, makeaa mausteisuutta
maku: puuta, makeaa mausteisuutta, maakellaria
jälkimaku: makeaa mausteisuutta, pehmeä
muuta: pehmeä :) ei kovin agricole, maun maakellari hieman häiritsi, mutta onhan tämä ainakin pehmeä rommi, vai sanoinko sen jo?
Riviere Du Mat Opus 5 43%
tuoksu: viinimäistä makeutta ja mausteisuutta, aavistus puuta
maku: mausteinen, hieman makeutta, hieman puuta
jälkimaku: puuta, mausteita
muuta: hyvin omanlaisensa rommi, viinitynnyrikypsytys on voimakkaasti esillä, kuten oli Industrial-tastingissä olleessa Brut de Chais:ssakin
Savanna Grand Arome 46%, dist 08/07/1999, casked 07/03/2001, Cognac cask #475, bott. 02/09/2005, bottle 216/1029
tuoksu: voimakas, makeutta, lakkaa
maku: mausteinen, sitrusta, pehmeä
jälkimaku: mausteinen, sitrusta, raikas, aavistus puuta
muuta: Savanna on pitkään vastannut mielikuvastani agricole-rommeista, onhan tämä aika hurjaa tavaraa noihin muihin verrattuna, toisaalta voimakkuudessaan ja happamuudessaan (raikkaudessaan) ihan mainio tapaus, mutta ei tätä kyllä koko pulloa kovin nopeasti tule juoneeksi
Suuret kiitokset kaikille osallistuneille hyvästä seurasta ja JaRiMi:lle mielenkiintoisesta esityksestä! Koitetaan jatkaa rommitastingien järjestämistä jatkossakin.
______________________________________________________________________________