______________________________________________________________________________
Whisky (1.4.2010 23.38.37 last edit 2.4.2010 7.17.56)
Kevään auringon kunniaksi Puotilan Pikkulintuun kokoontui sekalainen seurue maistelemaan ennalta täysin "tietämättömiä" viskejä, eli ideana oli todellinen sokkotasting. Yksikään paikalla olleista ei oikeasti tiennyt, mitä laseissa oli illan isäntää Veskua lukuun ottamatta. Kattauksessa oli huimat seitsemän viskiä arvuuteltaviksi. Helpolla ei ketään pinteestä päästetty. Sen verran yllätyksellinen setti oli nenien eteen koostettu.
Alkuun paperilta miltei suoraan luntatut muistiinpanot ennen kuin viskit paljastettiin ja peremmällä sitten paljastetut juomat kommenttien kera.
T: merkkaa tuoksua ja M: makua.
1.
T: Liimamainen, kamferia, persikkaa, kypsiä hedelmiä, Umeshua, juoksevaa vaaleaa hunajaa
M: Mallasta, kevyitä hedelmiä, jälkimaku kuivuu, luumunkiviä, jälkimaussa jotain kartonkista
2.
T: Mallasta, mieto, aavistus sitrusta, suolaa?, viljaviskiä
M: Makea, helppo, voltteja ei juurikaan löydy, "blaah", tylsä
3.
T: Metsämansikkaa, hedelmiä, "Hubba bubbaa", hedelmäcoktailia, taustalla mallasta, tästä ei saa kiinni
M: Voimakas mausteisuus!, neilikkaöljyä, tuoksun hedelmäisyys ei jatku makuun, todella mausteinen maku, jossa erityisesti neilikka nousee esiin. Kummallinen piparkakkuviski! Todellinen mausteiden ilotulitus.
4.
T: Mustaherukkaa! Sherryä, kypsiä tummia marjoja, täyteläisyyttä, maustekakkua.
M: Herukkaa, sherryä, karhunvatukkaa, hyvä maku - mutta tyssää kesken.
5.
T: Persiljaa, yrttejä, pistävä, aavistus vaniljaa, suolaa, banaania, ja "halvan huoran parfyymiä".
M: Makea, jotain jalohomemaista vivahdetta, kuivuu jälkimakua kohden ihmeellisesti, käyneitä hedelmiä, suuhun kertaalleen käytetystä saunavihdasta lentäneitä koivunlehtiä.
6.
T: Turvesavua, kanervaa, suolaa, vaniljaa, kuivattuja hedelmiä, runsas
M: Hedelmiä, suolaa, turvetta, vaniljaa, jälkimaku kuivuu selvästi savuiseen suuntaan, täyteläinen
7.
T: Savua, jodia, rantakiviä (vaikka en niitä nuolekaan)
M: Savua, turvetta, makeaa mallasta, täyttää suun, herkullista savua kera mineraalisuuden
---
Ja sitten listataan mitä tuli oikeasti maistettua!
1. Yamazaki 12 y.o.
Tästä arvailin heti ensimmäisellä nuuhkaisulla, että Japanissa ollaan. Erikeeper oli sen verran vahvana läsnä. Epäilyt siirtyivät myös Lowlandille. Omasta kaapista löytyvällä pullolla on tosin huomattavasti hienommat kehykset kuin tällä.
2. Ballantines 17 y.o.
Platku tuoksu ja kevyt maku veivät veikkailun suoraan blendiin. Ballantinesia en tosin olisi veikannut. Kanttipullon tavara on parempaa!
3. Glenfiddich 14 y.o. "Rich Oak"
Ja tämä olikin sitten jotain aivan puskien takaa tullutta! Kyseinen tuote on vasta tulossa markkinoille ja saimme oikeasti toimia koekaniineina tämän suhteen. Uutuutta on suuren kansan saatavilla ilmeisesti kesän-syksyn aikana ja "Rich Oak" tulee korvaamaan Caoranin. Omasta puolestani voin sanoa, että tervetuloa! Kaikki eivät tykänneet, mutta omaan makuun neilikkainen maustetykitys oli parasta mitä olen Glenfiddichiltä ikinä maistanut. (No joo, vanha 21-vuotias on kanssa ihan hyvää.)
4 . Glenlossie 26 y.o., G&M, CC, dist. 1975, bott. 2001, 40%
Alkuun veikkasin tätä Bowmoreksi tuoksun herukkaisuuden perusteella. Veskun vinkki Mannochmoren naapuritislaamosta kuitenkin sai heräämään ja kaivelun kautta osasin veikata oikein! Tosin tätä tuli jo tutkittua kun vuosikokouksesssa tuo Mannochmore oli maisteltavana. Hullun tuurilla osasin nimetä tislaamonkin... tosin alkupään veikkaukseni olivat jossain aivan muualla...
5. Benriach 19 y.o., dist. 1990, bott. 2009, bott. no. 85/195, bourbon barrel
Veikkailut olisivat menneet aivan puihin - suuntaan Bladnoch tms. Vesku helpotti sen verran, että kyseessä on yksityisomistuksessa oleva Speysiden tislaamo. Veikkaus Benromachista ei ollut oikein, mutta alkutavu oli, joten Benriachiahan se oli. Jotenkin ristiriitainen viski, josta itse kuitenkin kierolla tavalla pidin.
6. Highland Park "Earl Magnus" 15 y.o.
Tätä en todellakaan osannut odottaa, mutta kun Vesku sanoi saaren, niin oli pakko huutaa ehdotus - ja osui oikeaan! Kaikki eivät tästäkään tykänneet, mutta olipahan savuisen jälkimakuinen HP! Ja pullokin on komea! Maku oli HP:ksi aika ylläri. Kuivan savuisen suolainen. Oma ensimmäinen veikkaus meni Springbankin suuntaan.
7. Laphroaig 18 y.o., The Whisky Agency, Fossil Series, 240 bott., 54,6%
Oma veikkaus oli alkuun Ardbeg. Likaisuus tosin vähän häiritsi. Sattuikin sitten olemaan pitkästä aikaa paras Laphroaig jota on tullut maistettua. Jotenkin ei vaan kyseinen tislaamo nappaa, mutta aina välillä on kiva törmätä tältäkin tislaamolta sellaiseen tuotteeseen, joka tuo mieleen sen klassisen "savun ja tammen" yhdistelmän. Positiivinen yllätys!
---
(edit: aamuyön typoja korjailtu)
______________________________________________________________________________
I.R. (4.4.2010 13.38.05 last edit 4.4.2010 13.53.00)
Vaikka tämä oli jo kolmas Pikkulinnun järjestämä sokkomaistatus, pääsin itse valitettavasti vasta nyt ensimmäistä kertaa mukaan. Tällaisilla tilaisuuksilla voi käsittääkseni olla kaksi vaihtoehtoista tarkoitusta tai päämäärää: (1) viskien tai ainakin tislaamoiden tunnistaminen, eli toisin sanoen maistajien - toki leikkimielinen - testauttaminen; ja (2) uusien ja/tai useimmille aiemmin tuntemattomien tuotteiden maistattaminen ilman valmistajaan/pullottajaan liittyviä ennakkoluuloja tai -odotuksia.
Ymmärsin, että ainakin tällä kerralla Veskun tarkoitus oli mainituista tuo jälkimmäinen. Ja hyvin se näytti myös toteutuvan, sillä kerrankin käytiin vilkasta keskustelua niin väreistä, tuoksuista kuin mauistakin ilman että kukaan uskalsi suoralta kädeltä ehdottomasti ylistää tai vastaavasti haukkua yhtäkään pöydällä olleista seitsemästä näytteestä; joukostahan olisi saattanut paljastua "vääriltä" paikoilta juuri oman suosikkitislaamon tai inhokin tuotos. Toki monet meistä - minä mukaan lukien - esittivät myös arvauksia tislaamoista tai jopa yksittäisistä pullotteista, mutta yksin maistelujen perusteella edes oikeaan suuntaan osuivat vain seuraavat: (1) eli Yamazaki 12 yo tunnistettiin melko yleisesti japanilaiseksi viskiksi; itselläni ratkaisevaa tässä oli tuoksu, ei niinkään maku. (2) eli Ballantine's 17 yo luonnehdittiin terävyytensä ja lopun ohuen jyväviskimäisyyden vuoksi niin ikään yleisesti blendiksi. Merkki ja ikä tulivat esiin vasta, kun Vesku oli paljastanut faktoja, joista eri valmistajien tuotekirjoa tuntevat saattoivat "heittää" oikean vastauksen. Maistamalla se ei olisi onnistunut. Viimeisestä (7) eli Laphroaigin TWA-pullotteesta kaikki tunnistivat alueen (Islay) ja monet myös tislaamon enemmän tai vähemmän varmasti. Esimerkiksi oma arvioni liukui asteikolla Ardbeg - Laphroaig, mutta vastaavasti Mr. Eat P oli varma (oikeasta) tislaamosta jo alusta alkaen. Näitä kolmea näytettä lukuun ottamatta voi rehellisesti tunnustaa kaikkien osallistujien puolesta, ettei kukaan meistä tunnistanut maku- ja tuoksuarvioinnin perusteella yhtään mitään. Ja tämä tuskin lienee ollut tarkoituskaan. Parhaana antina pidin sitä, että uusiin tai aiemmin maistettuihin (itselläni vain Ballantine's) viskeihin joutui tutustumaan ennakkoluulottomasti ja "puhtaalta pöydältä". Esimerkiksi Glenfiddichin uutuus "Rich Oak" osoittautui varsin mainioksi ja ennen kaikkea tislaamon peruskaraktääristä poikkeavaksi tuotteeksi - nyt kun tylsä nimi ei päässyt sitä rasittamaan. Earl Magnus poikkesi niin ikään HP:n peruslinjasta (ilmeisesti juuri tynnyrin vuoksi) ja toi hitaasti nousevalla "taustasavullaan" ja raikkaudellaan mieleen Orkneyn sijasta erehdyttävästi Campbeltownin (ja Springbankin uuden kauden tuotannon).
Viestini alussa mainituista tavoitteista voisi joskus kokeilla myös ensimmäistä, eli sitä, että osallistujilla olisi "realistiset" mahdollisuudet tunnistaa viskit tislaamoa ja ehkä pullotettakin myöten. Kysymyksessä ei saisi olla mikään kilpailu, vaan tilaisuus testata omaa makumuistiaan. Pullotteiden tulisi tietenkin edustaa kunkin tislaamon peruslinjaa ja olla siten lähinnä OB-tavaraa (ilman outoja finistelyjä), vaikkapa ikäluokassa 10-15/18 vuotta.
Kummalla tahansa mallilla Pikkulinnun seuraava Mystery Malt(s) toteutetaankaan, olen ehdottomasti mukana, jollei terveysestettä tai muuta force majeurea ilmene.
(Tarkennus yllä oleviin pullotetietoihin: TWA-Laphroaigin sarja oli Sharks ja vahvuus 56 %.)
______________________________________________________________________________
Whisky (4.4.2010 17.00.22)
quote[432458240A0 (link)]:
(Tarkennus yllä oleviin pullotetietoihin: TWA-Laphroaigin sarja oli Sharks ja vahvuus 56 %.)
______________________________________________________________________________
Hannu (9.4.2010 21.07.19)
laulun sanoja mukaillen: "Olisinpa saanut olla muukaanaa..." :-[
______________________________________________________________________________
vesku (11.4.2010 6.50.25)
Tämä kiirastorstaina pidetty tilaisuus veti hyvin porukkaa vaikka osuikin haasteellisesti ennen pitkiä vapaita. Kattauksessa oli tosiaan seitsemän viskiä ja muistutin kattauksen viskien olevan hyvin erinlaisia joten näiden viskien arvioiminen keskenään on vaikeaa eikä se ole tarkoitus vaan maistella jokaista viskiä omana yksilönä. Pyysin osallistujia juuri tältä kantilta arvioimaan viskejä koulusta tutulta asteikolla 4-10.
1. YAMAZAKI 12 yo
- Tämän laitoin koska japseja on mukavasti markkinoilla nykyään ja moni varmasti ajatteli ettei Pikulinnun kattauksesta moista voi löytyä.
Kauttalinjan porukka oli varsin yhtenäistä tämän kohdalla pisteiden suhteen. Vain yksi antoi vitosen muuten 7 ja 8 arvosanoja.
*Veikkauksia tästä tuli ja I.R löysi tämän ja pienen arpomisen jälkeen lukitsi vastauksensa oikein.
2.BALLANTINES 17 yo
-Sekoiteviskit ovat monessa tislaamossa toiminnan edellytys ja näiden sekoitteiden myynti on kuitenkin edelleen isoa. Joskus blendit lytätään maistamatta ja tästä syytä sekoiteviski tuli mukaan.
Tämän kohdalla osallistujat antoivat kauttalinjan pisteitä asteikolla 6-7 ja yksi antoi 8 ja oli siellä pari vitostakin.
* Tästä olivat paikallaolijat varsin yksimielisiä, joko tämä on blendi tai helkkarin huoni maltti.Monelle tuli kuitenkin yllätyksenä tämän ikä.
3.GLENFIDDICH 14 yo
-Tässä tapauksessa mukaan otto perustui uuteen tuotteeseen sekä tislaamon vahvasti mielipiteitä jakavaan asemaan. Viskinä tämä sitten jakoikin mielipiteet/pisteet hyvin vahvasti. Maku jakoi porukan niin, että pisteitä annettiin asteikolla 4-9 ja eniten tuli seiskoja.
4.GLENLOSSIE -75
-Tämän tumman viskin kanssa porukka oli varsin yksimielistä ja näitä numeroita olisi ollut hieno näyttää kotona keväällä.Yksi kutonen ja muuten seiskasta ysiin.
*Alkuun oli hieman hakusessa tämä vaan kyllä se sieltä sitten löytyi.
5.BENRIACH 19 yo
-Tässä kohtaan mentiin laidasta laitaan ja monelle oli tämän viskin ikä yllätys,useat arvelivat iän olevan huomattavasti vähemmän.
6.HP MAGNUS 15 yo
-Erittäin hyvin näytti maistuvan ja yksimielistä porukkaa oli pisteissä.
Pisteiden valossa tämä oli mysteryn sijalla 2. Yhtä maistajaa tämä ei kuitenkaan vakuuttanut vaan antoi tälle 6 pistettä.
7.LAPHROAIG 18 yo
-Tämän kohdalla kaikki osasivat sijoittaa valmistus paikan oikein.
Pisteiden valossa tämä sai parhaimmat pisteet ja keskiarvolla hieman yli 9,2 ja ainoana viskinä keräsi pari kymppiä.
Tälläkin kertaa huomattiin viskien maistuvan ja arvioita tuli ristiin joka oli mielestäni hyvä, ei tämä mikään Tupo-pöytä ole ja hyvä niin.
Keskustelu oli vilkasta ja mielipiteitä ja arvauksia heiteltiin.
Itseäni yllätti positiivisesti se kuinka hyvin porukka kaiken kaikkiaan haki näitä.Muutaman kerran joku meni iloisesti metsään joka kertoo vain sen kuinka pienestä se on kiinni.Kattaukseen yritettiin hakea uusia viskejä jolloin mukanaolijat saisivat maistaa uutta sekä muutama aiemmin markkinoilla ollut tuote. Paikalla olijat olivat sitä mieltä, että seuraava Mystery Malt IV järjestetään kesän jälkeen syyskuun lopulla.Päivämäärä ilmoitetaan tälle myöhemmin.
______________________________________________________________________________